Jak w zegarku działa mechanizm automatyczny?

Jak w zegarku działa mechanizm automatyczny

Znaczna część osób w ogóle nie wyobraża sobie funkcjonowania bez zegarka na ręku. Noszony na nadgarstku czasomierz stale pokazuje aktualną godzinę. Wiele z nich ma także datownik. Wybór zegarków jest dzisiaj naprawdę duży. Wśród modeli oferowanych przez producentów znajdują się te z mechanizmem automatycznym. Wiele osób zapyta w tym miejscu na czym polega działanie takiego zegarka i czy jego kupno jest naprawdę dobrym wyborem.

Zegarki z mechanizmem automatycznym cieszą się naprawdę wielką popularnością. Ich niewątpliwym plusem jest to, że nie wymagają one nakręcania. Zbudowane są tak, że wystarczy już samo noszenie zegarka na ręce, aby wskazywał on właściwą godzinę.

Budowa

Zegarki z mechanizmem automatycznym mają wbudowany specjalny rotor. Określa się go również mianem wahnika. Ten niewielki element nieustanie obraca się, a w konsekwencji naciąga sprężynę napędową. Aby jednak było to możliwe, osoba, która nosi zegarek, musi nieustannie wykonywać choćby minimalne ruchy rękami.

Krótka historia

Pierwszy zegarek automatyczny zaczął być produkowany na masową skalę dopiero na początku XX wieku. Miało to miejsce w roku 1923. To wówczas John Harwood skonstruował pierwszy w pełni automatyczny zegarek, który przeznaczony był do noszenia na ręce. Prawdziwa masowa produkcja rozpoczęła się w roku 1926. Zanim zegarek trafił do mas ulepszono jego budowę, sprawiając,że działanie wahatnika było jeszcze bardziej skuteczne. To sprawiło, że już wówczas zegarki naprawdę precyzyjnie potrafiły odmierzać czas.

Zalety

Zegarka, który wyposażony jest w mechanizm automatyczny nie trzeba nakręcać. Robi to sam. Należy jedynie pamiętać o tym, aby regularnie – najlepiej codziennie – zakładać go na rękę. Wówczas przez naprawdę wiele lat będzie precyzyjnie odmierzał czas. Zegarki z mechanizmem automatycznym nie są wcale mniej punktualne od tych, które trzeba nakręcać ręcznie. Jednocześnie nie wymagają takiej samodyscypliny. Każdy, kto zapomina o wielu rzeczach ucieszy się z zegarka, który nie wymaga nakręcania.

Dostępne dzisiaj zegarki z mechanizmem automatycznym stanowią świetne połączenie zegarków tradycyjnych z najnowocześniejszymi osiągnięciami sztuki zegarmistrzowskiej, czyli zegarkami kwarcowymi. Zegarki z mechanizmem automatycznym to godne uwagi rozwiązanie kompromisowe, które zapewniają posiadaczowi wspomnianą już wcześniej wygodę i swobodę. To bez wątpienia kolejna zaleta zegarków z mechanizmem automatycznym, które obecnie cieszą się coraz większą popularnością.

Zegarki z mechanizmem automatycznym to dzisiaj znaczny segment w ofercie producentów czasomierzy. Nie brakuje osób, które chętnie decydują się na zakup zegarka z takim mechanizmem. Zegarki z mechanizmem automatycznym to bez wątpienia ogromna wygodna, swoboda i brak konieczności pamiętania o nakręcaniu, bez którego inne rodzaje zegarków nie będą w stanie pokazywać godziny. To bez wątpienia wielki ukłon w stronę tych, którzy wolą koncentrować się na innych zadaniach niż kręcenie koronką zegarka. Taki czasomierz wystarczy po prostu założyć na rękę.

Źródło: zegarki tissot